Programování pro děti

nebo úplné začátečníky

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


prednasky:prvni

Začínáme

Po stisknutí Spustit Snap na úvodní straně webu se Vám spustil program Snap.

Program se spouští přímo v prohlížeči, a tak nemusíte nic instalovat.

Spuštěný program

Rozložení obrazovky

MenuVlevo máme menu s nabídkami funkcí rozdělených do skupin, které můžeme používat, pod ním je sloupec s funkcemi, které do dané skupiny menu zrovna patří. Všimněte si, že funkce jsou barevně rozlišeny podle skupin, do kterých patří. To je z důvodu snadnějšího pochopení složeného skriptu, a tak časem zjistíme, že modré bloky jsou pohybové, oranžové pro ovládání programu…

Plocha na skripty

Prostřední, největší část obrazovky zabírá plocha na skripty. Skripty sestavujeme přetažením funkcí z levého sloupce na tuto plochu a spojováním jich do logických celků. Co s čím jde spojit a co do čeho vložit, nám napovídají tvary bloků.

Plocha s objekty

Na ploše s objekty máme umístěny všechny objekty, se kterými můžeme pracovat. Tato část okna je také ještě rozdělena do dvou sloupců, byť ne vizuálně oddělených. Je tu vlevo sloupec, ve kterém je umístěna Scéna, v tomto případě si to představujte jako obrázek, na který se následně umisťují Sprite, což jsou obrázky, se kterými pohybujeme a pro které skripty vytváříme. Sprite je tedy objekt (obrázek), který by měl dělat to, co chceme. Momentálně vypadá jako šipka, ale časem se naučíme, jak ji změnit a mít tak například panáčka nebo třeba naše oblíbené zvířátko. Pokud potřebujeme víc Spritů, například budeme chtít mít Pejska a Kočičku, snadno si ho vyrobíme třeba klepnutím na šipku mezi Plochou objektů a Scénou. Pokud bychom chtěli další Sprite i se skriptem, který jsme již naprogramovali, tak najedeme myší nad tento Sprite, stiskneme pravé tlačítko myši a dáme kopírovat. No a máme dva. :-)

Scéna

Pravou horní část obrazovky nám zabírá scéna, na které vidíme, co jsme naprogramovali. Máme na ní všechny naše Sprity, které k dané scéně patří. Umístění jednotlivých Spritů můžeme měnit přetažením myší. Ve scéně také vidíme, co naše skripty dělají.

No a teď už je opravdu čas na První program, takže příjemnou zábavu.

prednasky/prvni.txt · Poslední úprava: 09. 09. 2013 17:44 autor: Zuzana Kulichová

Nástroje pro stránku